ساختار حكومتي ادعايي داعش

وه تروریستی تکفیری داعش برای نخستین بار و به طور کامل آنچه را سازماندهی ، ساختار و نقش سرکردگان به اضافه استان ها و دیوان های خود می خواند، تحت عنوان «ساختار خلافت» تشریح کرده است. 

 
به گزارش ایرنا به نقل پایگاه خبری المیادین، داعش مدعی است که از 35 استان در چند کشور تشکیل شده و نقش « مجلس شورا» و یا « کمیته عالی» را که به عنوان معاون « امیر گروه» در بیشتر اوقات کار می کند، با اهمیت می داند.
 
این گروه تروریستی تکفیری در حالی این ساختار ادعائی را منتشر کرده که در سوریه و عراق شکست های سنگینی را متحمل شده و بخش های زیادی از سرزمین های اشغالی را از دست داده است.
 
داعش مدعی است که 19 استان آن در عراق و سوریه و بقیه استان ها در کشورهای دیگر قرار دارد و نام استان های ادعائی خود درعراق و سوریه را بغداد، الانبار، صلاح الدین، الفلوجه، دیالی، شمال بغداد، الجنوب، نینوی، کرکوک، دجله، الجزیره، البرکه ، الخیر، الرقه، دمشق، حلب، حمص ، حماه و الفرات اعلام کرده است. 
 
نجد، الحجاز، سیناء ، برقه، طرابلس، فزان، الجزائر، غرب آفریقا، اللواء الاخضر، خراسان، قفقاز، عدن ابین، شبوه ، حضرت موت، صنعاء و البیضاء هم استان هائی معرفی شده اند که در کشورهای دیگر مانند سعودی، مصر ، یمن و لیبی قرار دارند.
 
این گروه تروریستی تکفیری، کمیته ها و دفاتر رسمی خود را هم « کمیته هجرت، کمیته امور اسرا و کشته ها، دفتر مطالعات و تحقیقات، اداره استان های دور دست، دفاتر روابط عمومی و عشائری معرفی کرده است.
 
داعش مدعی شده است، دیوان های آن که کار وزارتخانه ها را انجام می دهند، عبارت از دیوان قضاء و مظالم، دیوان دعوت و مساجد، دیوان سربازان، دیوان بیت المال، دیوان آموزش، دیوارن کشاورزی، دیوان غنیمت ها، دیوان محاسبات، دیوان زکات ، دیوان امنیت عمومی، دیوان رسانه های مرکزی، دیوان بهداشت، دیوان معادن و دیوان خدمات هستند.
 
در این ساختار نقش « ابوبکر البغدادی» سرکرده داعش، وادار کردن مردم به التزام به احکام شرعی، اجرای حدود، ترویج دین، آماده سازی و تجهیز ارتش ها، تقویت خطوط دفاعی و حمایت از حریم ها وسرزمین ها اعلام شده است.
 
داعش، نقش مجلس شورا را کمک به خلیفه خود اعلام و تاکید کرده است که اعضای آن باید دارای « درایت ، حسن تدبیر، علم و صلاحیت» باشند.